top of page

INFORMACE O KLUBU

Baseballový klub Oilers Hodonín byl založen roku 2015 a na baseballové mapě je tak úplným nováčkem. V tomto jihomoravském městě však dříve tradici pálkovacích her dlouhé roky udržovali softballoví Templáři. I přesto, že hráli ve své době na špici druhé nejvyšší soutěže, nenašli pochopení u tehdejšího vedení města a nikdy se nedočkali vlastního plnohodnotného sofballového hřiště. To také zapříčinilo rozpad klubu a přechod řady hráčů do baseballového Clubs Kyjov.

 

Novodobá historie se začala psát v září roku 2015, kdy byl Martinem Fialou, hráčem a odchovancem klubu Třebíč Nuclears, založen baseballový klub Oilers Hodonín. „Původní záměr mít pouze baseballový kroužek vzal brzy za své. Díky ČBA a jejímu rozvojovému programu „Baseball do škol“ jsme s Marianem Čočem Krásným udělali na ZŠ Vančurova nábor. Představili jsme dětem tento krásný sport a zájem byl tak velký, že jsme se do toho bez váhání pustili naplno,“ dodává Fiala.

 

V současné době v Hodoníně trénují dvě tréninkové skupiny, které dohromady čítají 40 hráčů. K tréninku mají malí „naftaři“ velmi dobré podmínky, díky vstřícnosti a podpoře vedení školy ZŠ Vančurova jsou jim k dispozici dvě tělocvičny a gymnastický sál, venku pak bývalé fotbalové hřiště, které klub svépomocí předělává na baseballové hřiště pro mládež do 13 let.

Pro další rozvoj baseballu v Hodoníně bude stěžejní vybudování vlastního dospělého hřiště, které by hráčům umožňovalo pravidelně a plnohodnotně trénovat. „Je nám jasné, že jednání budou složitá, ale touha dosáhnout vysněného vlastního stánku je velká.“ Velkými pomocníky jsou pro klub v začátcích rodiče hráčů a starší žáci školy, kteří pomáhají jak na trénincích, tak na turnajích.

sezóně 2016 Oilers startovali v jihomoravských regionálních soutěžích U7, U8 a U9. S tím samozřejmě souvisí nutnost rekrutovat a dále vzdělávat a vychovávat další trenéry z řad bývalých hráčů a rodičů a také získat pro klub sponzory, kteří by pomohli zafinancovat náklady na další rozvoj klubu. Výhodou pro hodonínské je skutečnost, že baseball se zde hraje také na druhém břehu řeky Moravy – ve slovenské Skalici. „S kluky ze Skalice velmi úzce spolupracujeme a dohodnuta už máme první přípravná utkání, aby hráči postupně získali další herní zkušenosti,“ doplňuje Fiala.

Během sezóny 2017 o sobě dali Oilers již pořádně vědět, když dokázali získat skvělá umístění na mezinárodním turnaji SUPERCUP v Praze. Zde se mezi 24 nejlepšími týmy do deseti let umístili v baseballové části na krásném 9. místě a nechali za sebou velmi zvučná jména! V zimní části sezóny se Hodoňáci blýskli parádním druhým místem na největším halovém evropském turnaji hraném na brněnském výstavišti - na Z-Cupu našli pouze jediného přemožitele a tím byl až ve finále tým Draci Brno. Týmům se dařilo i v regionálních přeborech, kde jsme nastupovali v kategoriích U7, U8, U9 a U11. Sedmičky skončili na krásném třetím místě z 11 týmů. Devítky dokázali vybojovat výborné čtvrté místo, když v play-off smolně prohráli o bod s Olympií Blansko.

Do sezóny 2018 vstupuje tým s několika dílčími cíli, kterými bezesporu budou: Ve sportovní oblasti - kvalifikovat se v kategorii U10 na SuperCup do Prahy, kvalifikovat se v U11 na Mistrovství ČR. Nadále chceme rozšiřovat členskou základnu, budovat vlastní mládežnické hřiště, dostat se do povědomí širší hodonínské veřejnosti, ať už prostřednictvím propagačních akcí klubu nebo náborovými akcemi na základních a mateřských školách. Za všemi těmito úkoly stojí spousta hodin dobrovolnické práce trenérů, rodičů a v neposlední řadě i hráčů samotných. Jsme hrdí, že můžeme konstatovat, že kdo nosí na hrudi nápis Oilers, ten tráví aktivně svůj čas, sportuje a baví se hrou a dělá něco pro svoje zdraví! 

Pokud Vás baseball oslovil a chcete jej vyzkoušet, není nic lehčího, než přijít na náš trénink!

Starší články
bottom of page